درجه بندی کالای استوک, کالای استوک

استوک رده B چیست؟

کالایی که معمولا در جهان با عنوان B Stock یا BSTK شناخته می‌شود در ایران با نام استوک می‌شناسیم. اولین نکته این است کالا در کجای زنجیره تامین به صورت B Stock در آمده است. به‌طور مثال گاهی محصول در اختیار خرده فروش قرار داشته است و فقط آن را برای نمایش عمومی در مغازه از جعبه خارج کرده و در معرض دید همه قرار داده است اما همچنان بسته‌بندی، تجهیزات جانبی و وارانتی شرکت را شامل می‌شود گرچه ممکن است بخاطر نمایش عمومی مقداری اثر کهنه‌بودن روی آن باشد. گاهی محصول نو است اما تاریخ آن تمام شده است، مثل محصولات الکترونیکی ممکن است چندین سال از تولید آن گذشته و دیگر خدمات پشتیبانی ندارد. گاهی خرده فروشان این محصولات را هم تحت عنوان A Stock معرفی می‌کنند. محصولاتی نیز که در بسته‌بندی دچار مشکل باشند و یا آسیبی دیده باشند اما همچنان خدمات پس از فروش و وارانتی شرکت را که شامل A Stock می‌باشد را شامل می‌شوند، در رده B Stock قرار می‌دهند.

 

باید توجه داشت بعضی از خرده فروشان محصولاتی که در واقع B Stock هستند را مشخص نمی‌کنند و طوری آن‌ها را معرفی می‌کنند که انگار A Stock هستند. قیمت بسیار پایین‌تر بعضی از اجناس نشان‌دهنده همین موضوع است. حراجی‌های بزرگ یا سایت‌هایی که استوک با تخفیف بالا به صورت آنلاین عرضه می‌کنند ممکن است در واقع B Stock باشد.

 

کالاهای دیگری نیز وجود دارند که توسط مشتری برگشت خورده‌اند، این بدان معنا نیست که کالا مشکلی داشته بلکه صرفا مشتری آن را نخواسته و طبق قرارداد با شرکت آن را در موعد مقرر برگردانده است (این کالا که از آن با عنوان Factory Second یاد می‌شود) را خرده فروشان در رده B Stock نیز ممکن است قرار دهند.

 

در نهایت باید توجه داشت که شرایط استفاده و خدمات پس از فروش کالای B Stock برای هر توزیع‌کننده متفاوت است. به‌طور مثالی خرده فروشی در اروپا وجود دارد که برای کالای B Stock تا سی روز وارانتی را تایید می‌کند. برای خرید کالای استوک همواره قراردادی را که امضا می‌کنید در نظر داشته باشید و یا در سایت‌های آنلاین قوانین و خدمات پس از فروش را حتما به دقت مطالعه کنید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید