الکترود, صنعت

انواع الکترود

به طور عموم و جامع، الکترود یا سیم جوش در جوشکاری عبارت است از ماده‌ای رسانا که از یک طرف به قسمت فلزی و از قسمت دیگر به قسمت غیر فلزی متصل می‌گردد. کار اصلی این قطعه برقراری ارتباط بین دو شی رسانا و نا رسانا است. اما هدف ما از تولید این مقاله معرفی انواع الکترود است. الکترود طبق دسته بندی های خاصی به چندین نوع تقسیم می‌شود که در مطلب زیر الکترودهای جوشکاری را به طور مختصر معرفی کرده‌ایم.

 

الکترود E7018

این الکترود پرمصرف ترین الکترود کم هیدروژن است. الکترود E7018 از نوع کم هیدروژن بوده، برای جوش کاری در همه حالت‌ها با جریان متناوب یا جریان مستقیم قطب معکوس (الکترود مثبت) مناسب است و ۲۵ تا ۴۰ درصد پودر آهن در روپوش دارد.

 

این نوع الکترود، تمام ویژگی‌های مطلوب الکترود کم هیدروژن از جمله تولید جوش‌های سالم روی فولادهای «سخت جوش» پر گوگرد و پر کربن را دارد. کاربرد اصلی این الکترود برای جوش‌های فولادهای کم آلیاژ با مقاومت زیاد (HSLA) با همان محدوده مقاومتی است.

 

از جمله ویژگی الکترودهای E7018 جوش صاف، قوس آرام، نفوذ کم ( به داخل فلز مبنا)، پاشش خیلی کم و سرعت جوشکاری زیاد است. برای الکترود E7018 قوس کوتاه لازم است. اگر قرار باشد فقط ۲ نوع الکترود فولادی انتخاب شود شاید بتوان گفت یکی E6010 و دیگری E7018 است .

 

شدت جریان جوشکاری الکترودهای E7018 قدری بالاتر از شدت جریان جوشکاری الکترودهای E6010 با همان اندازه است.

 

الکترود E7018 دارای روپوش از جنس قلیایی است، میزان هیدروژن روپوش این الکترود باید کنترل شود لذا بایستی قبل از مصرف کاملاً خشک باشد. خشک کردن در درجه حرارتی در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد، برای مدت ۲ ساعت، توصیه می‌شود. الکترود قلیایی وقتی از خشک کن بزرگ کارگاه (Oven) خارج می‌شود، بایستی در گرمکن سیار که دارای دمای ۱۰۰-۱۲۰ درجه سانتی‌گراد قرار بگیرد و گرم‌کن نیز به هنگام کار روشن باشد.

 

الکترود E6010

این الکترود برای جوشکاری مستقیم قطب معکوس (الکترود مثبت) به کار برده می‌شود. این الکترودها برای جوش‌های عمودی و سقفی و همچنین برای بعضی کاربردهای ورق‌های نازک فلزی مناسب‌ترین هستند. این الکترود جوش با نفوذ عمیق می‌دهد.

 

الکترودهای E6010 تمایل به ایجاد بریدگی کناره جوش (Under Cut) دارند که در صورت وقوع این پدیده، بایستی شدت جریان جوشکاری یا آمپر کاهش داده شود.

 

امروزه بیشتر الکترودهای E6010 برای فولاد نرم مصرف می‌شوند گرچه می‌توانند روی ورق‌های گالوانیزه نیز جوش زیبا بدهند.

 

الکترود E6010 به دلیل قابلیت نرمی خوب فلز جوش و نفوذ عمیق برای خال‌جوش‌زنی موقت اتصالات جوش شونده، عالی است.

 

الکترود E6010 دارای روپوش سلولوزی است و نیاز به مقدار معینی رطوبت (حدود ۳%) در رپوش دارد تا نتایج رضایت بخش بدهد. این الکترود اگر زیاد خشک شود مواد آلی موجود در آن می‌سوزند، ولتاژ قوس پایین آمده و جوش نامرغوب می‌شود. نگهداری این الکترود در دمای محیط کافی است ولی بایستی از باران، آب، روغن و سایر آلودگی‌ها حفظ شود.

 

الکترود E6013

این الکترود برای جوشکاری در تمام حالات با جریان متناوب یا جریان مستقیم اتصال مستقیم یا معکوس طراحی شده است. الکترودهای E6013 حداقل پاشیدگی را ایجاد کرده و کمترین بریدگی کناره را بوجود می‌آورند.

 

الکترود E6013 برای کارکردن با آمپر کم خیلی خوب هستند؛ به صورتیکه هرچه آمپر کمتر باشد، ورودی حرارت کمتر است و فلز مبنا پیچیدگی کمتری پیدا می‌کند. از این رو الکترودهای E6013 برای جوشکاری فلزات نازک برازنده هستند.

 

در حقیقت الکترودهای E6013 در مواقعی که جوش فولاد کربنی با کیفیت بالا مورد نظر است و جوش با پرتونگاری بازرسی می‌گردد، مورد استفاده قرار می‌گیرند .الکترود E6013 دارای درپوش روتیلی است.

 

پوشش این نوع الکترود نیز اگر قبل از مصرف در دمای ۱۵۰-۱۶۰درجه سانتی‌گراد به مدت یک ساعت خشک شود بهتر است (اختیاری).

 

الکترود ۷۰۲۴

الکترود ۷۰۲۴، الکترود روتایلی پودرآهن دار با نرخ جایگزینی زیاد است که برای پر کردن شیارهای بزرگ و جوشکاری سازه‌های سنگین فلزی کاربرد دارد. جوشکاری با این الکترود بسیار آسان بوده و پاشش کم و جدا شدن آسان سرباره و زیبایی گرده جوش از ویژگی‌های آن است. الکترود ۷۰۲۴ به قطر ۵ با یک پاس در طول مشخص، جوشی برابر ۳ پاس ۷۰۱۸ با قطر ۴ با کیفیتی بسیار بالاتر به جا می‌گذارد. الکترود ۷۰۲۴، الکترود ((Drag)) است یعنی کشیدنی؛ بدین معنا که جوشکار نیازی به دقت و حفظ فاصله قوس ندارد و تنها زاویه کار و زاویه نسبت به محور جوش را بایستی رعایت کرد. به دلیل حوضچه مذاب بزرگ، جوشکاری با آن صرفا در وضعیت‌های تخت و افقی امکان پذیر است.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید