سنگ فرز, صنعت

انواع سنگ فرز

سنگ فرز انگشتی: یکی از پرفروش‌ترین انواع سنگ فرزها می‌باشد که دارای وزن بسیار سبکی بوده و برای صیقل دادن انواع سنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کار فرز انگشتی شباهت زیادی به سنگ مستقیم دارد با این تفاوت که در این دستگاه به‌جای دیسک، سری با عملکردی مشابه دریل قرار می‌گیرد. سری که برای سنگ‌زنی در فرز انگشتی استفاده می‌شود بسیار کوچک بوده و برای سایش و صاف کردن لبه فلزات سخت بسیار مناسب است.

 

فرز بادی: ایده فرز نئوماتیک یا بادی از فرز برقی گرفته شده با این تفاوت که این دستگاه برای کار کردن نیاز به کمپرسور هوا دارد. فرز نئوماتیک از سبک‌ترین انواع فرز بوده و برای کار کردن به باتری و به موتور الکتریکی نیاز ندارد. تنها منبع قدرت این ابزار فشار هوا است؛ اگرچه برای کمپرسور هوای این دستگاه باید هزینه کنید اما خود فرز بادی ارزان است.

 

فرز انگشتی بادی سوماک بهترین قیمت +مشخصات

مینی‌فرز: این دستگاه برای ایجاد انواع برش و سنگ‌زنی و به‌خصوص مواقعی که قابل حمل بودن و قدرت مانور مهم است، مناسب است.

 

مینی فرزها ابزاری هستند که برای برش انواع سنگ و فلزات،پلاستیک، گچ و سیمان در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی،جواهرسازی و… کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای مینی فرز می‌توان به رنگ برداری و تیز کردن انواع تیغه و ابزار برشی اشاره کرد.

 

سنگ فرز مینیاتوری: یکی دیگر از انواع سنگ فرز باشد که دقت بسیار بالایی را دارد و حتی می‌تواند برای حکاکی و منبت کاری مورد استفاده قرار گیرد.

 

سنگ فرز نجاری: دارای بیشترین کاربرد برای نجاران در طراحی و ساخت کابینت است.

 

سنگ فرز سنگ‌بری و آهنگری: زاویه چرخ این دستگاه به شما این امکان را می‌دهد که گوشه‌های تیز، جای جوش روی فلزات و موارد مشابه را از بین ببرید و ظاهری صاف ایجاد کنید. فرزهایی که صفحه ۱۸ اینچی (۴۵.۷۲ سانتی‌متری) روی آن نصب می‌شود فرز آهنگری بوده و فرزهایی که صفحاتی با قطر ۱۸ و ۲۳ سانتی‌متر روی آن نصب می‌شود فرز سنگ بری است. فرز آهنگری و سنگ‌ بری با قدرت بالا، بیشتر برای برش‌های عمیق در سطوح بزرگ و سخت طراحی‌شده‌اند. اغلب فرزهای آهنگری و سنگ‌ بری برقی بوده و موتوری قدرتمند دارند. فرز آهنگری مناسب، معمولا موتوری با قدرت ۳ اسب بخار یا بیشتر دارد. قدرت فرز سنگ‌ بری بیش از ۵ اسب بخار بوده و به همین جهت ممکن است وزن آن نسبتاً سنگین باشد. مینی فرز وزنی معادل ۲ کیلوگرم داشته اما فرز سنگین حدوداً ۷ کیلوگرم وزن و طولی معادل ۵۰ سانتی‌متر دارد.

 

https://abzarmart.com/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/_/1_61_47.jpg

تفاوت فرز آهنگری با فرز سنگ‌بری:

 

اولین تفاوت، دور دستگاه یعنی چرخش است که برای فرز سنگبری ۶۵۰۰دور در دقیقه است ولی برای فرز آهنگری ۸۵۰۰ دور در دقیقه است. این تفاوت به معنی ضعف فرز سنگ‌بری نیست. آرمیچر در این دو دستگاه یکی است و فقط دنده دستگاه سنگبری درشت‌تر است که همین موضوع دور دستگاه را پایین می‌آورد که وقتی برش سنگ می‌دهند، سنگ را به اصطلاح لب پر نکند و سنگ نشکند. تفاوت دوم در قطر صفحه آن‌هاست. قطر صفحه، در سنگبری۲۳۰ میلی متر و در آهنگری ۱۸۰میلی متر است. در کل دیده می‌شود که برای کارهای آهنگری از فرز سنگبری استفاده می‌شود و بلعکس. اما این مورد فقط برای کارهای موقتی و سبک جایز است نه کار تخصصی.

 

چند نوع دیسک برشی کاربرد آن‌ها

 

دیسک سیمی فرچه‌ای: این نوع از دیسک کاربرد تمیز کردن فلز و زدودن زنگ زدگی از روی سطح فلزات را دارد.

 

دیسک کاربید سیلیکون: به منظور تمیز کردن سطح فلزات و همچن تیز کردن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دیسک الماسی: گزینه‌ی مناسبی برای بریدن بتن، سنگ و کاشی است.

 

آلومینیوم اکسید: مناسب برای کار بر روی چوب و همچنین پرداخت و ساییدن میلگرد و پیچ است.

 

فیبری: بیشتر به منظور ساییدن زنگ استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های منحصر به فرد برخی سنگ فرزها

 

  • موتور بدون ذغال (Brushless) : همانگونه که از اسمش مشخص است، این موتور با ذغال کار نکرده و کارایی مدل‌های شارژی را افزایش می‌دهد و طول عمر ابزار را افزایش می‌دهد.
  • سیستم ضد قلاب (Kick Back Stop): فرز مجهز به این سیستم، وقتی احساس کند صفحه گیر کرده موتور را فورا متوقف کرده و از تکان‌های ناگهانی که باعث می‌شود فرز از دستتان خارج شود جلوگیری می‌کند.
  • دسته ضد لغزش: این ویژگی برای برای کسانی است که مدت زمان زیادی با فرز و انواع سنگ فرز کار می‌کنند.
  • کلید ضامن: از روشن شدن تصادفی یا اتفاقی دستگاه جلوگیری می‌کند.
  • دیمر یا سرعت متغیر: به شما اجازه می‌دهد تا زمانی که سرعت صفحه را کنترل کنید و زمانی که دما بالا می‌رود ممکن است قطعه کار بسوزد، سرعت آن را کم یا حتی متوقف کنید.
  • متعلقات جانبی: برخی از فرزهای سنگ‌ بری متعلقاتی دارند که با نصب آن‌ها روی فرز می‌توان دستگاه را به جاروبرقی متصل کرد تا گرد و خاک و آلودگی‌های برش یا سنباده‌کاری را جمع‌آوری کند.

کاربرد انواع سنباده

 

نکات مهم هنگام خرید فرز

 

هنگام مقایسه فرزها تنها کافی چند نکته زیر را بررسی کنید:

 

اندازه صفحه سنگ فرز: این عدد حداکثر قطر دیسک قابل استفاده در دستگاه و درنتیجه عمق برش را نشان می‌دهد. صفحات ۱۸ سانتی‌متری امکان کار در عمق و فضای بیشتر را فراهم می‌کنند. اگر می‌خواهید از صفحه فرز ۱۸ سانتی‌متری یا بیشتر استفاده کنید باید فرز سنگ‌بری بخرید.

 

قدرت سنگ فرز: میزان قدرت فرز را معمولاً برحسب وات (بیشترین قدرتی که فرز می‌تواند با آن کار کند) اندازه‌گیری می‌کنند. میزان برق ورودی فرز برحسب آمپر و برای فرز شارژی برحسب ولت بیان می‌شود. میزان قدرت فرز بادی برحسب فوت مکعب بر دقیقه اندازه‌گیری شده و معمولاً میزان فشار پیشنهادی برای دستگاه را برحسب پوند بر مربع می‌سنجند. هم‌چنین فرز سنگ‌ بری و آهنگری را برحسب اسب بخار می‌سنجند. برای مثال مینی فرز ۱۰۰۰ وات یا یک کیلو واتی، اسب بخاری معادل ۱.۳۴ دارد.

 

سرعت سنگ فرز: زمانی که فرزها را برحسب سرعت آن‌ها مقایسه می‌کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که هرچه صفحه آن کوچک‌تر باشد، RPM  یا میزان دور بر دقیقه آن بیشتر است. میزان RPM دستگاه را در زمانی که دستگاه تحت فشار نیست و در حالتی که بدون صفحه با بیشترین سرعت خود می‌چرخد می‌سنجند. سرعت موتور فرز آهنگری بیش از ۸۵۰۰ دور در دقیقه است اما سرعت موتور فرز سنگ‌‌بری حدوداً برابر ۶۰۰۰ دور در دقیقه بوده اما قدرت بیشتری دارد.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید