صنعت در زندگی, ماسک

انواع ماسک تنفسی

با شیوع ویروس کرونا، انواع ماسک و فیلترهای آن بسیار بر سر زبان‌ها افتاده و در مورد آن‌ها صحبت بسیاری می‌شود. با ما همراه باشید تا این مطالب را عمیقا بررسی کنیم.

 

اولین نکته، استفاده از کلمه ماسک تنفسی برای تمام محافظان تنفسی در ایران کاربرد یافته است. باید توجه داشت که در غرب، کلمه Mask با Respirator متفاوت است. Mask عموما در ایران با ماسک‌های جراحی شناخته می‌شود که معمولا به صورت شل روی صورت هستند، محافظت یک طرفه دارند (به طور مثال سرفه دکتر به مریض نرسد) و در برابر ویروسی مانند کرونا محافظت کافی ندارد. در مورد مسائل کاری و کارهای صنعتی نیز محافظت کافی را لزوما ندارند و باید توجه کنید که حتما از Respirator استفاده کنید که اکنون استانداردهای آن‌ها را بررسی می‌کنیم. ماسک‌های تنفسی سه حالت کلی دارند: یکبار مصرف، نیمه صورت و تمام صورت:

 

آمریکا توسط سازمان NIOSH سیستم استاندارد خود را دارد، در عین حال اتحادیه اروپا از طریق استاندارد EN standard 149:2001 ماسک‌هایی با عنوان FFP دارد.

 

در جدول زیر مشخصات این استانداردها را مشاهده می‌کنید.

 

استاندارد ماسک تنفسی توانایی فیلترکردن (می‌تواند x درصد از تمام ذراتی که شعاع ۰.۳ میکرون یا بالاتر را دارند فیلتر کند)
FFP1 & P1 حداقل ۸۰ درصد
FFP2 & P2 حداقل ۹۴ درصد
N95 حداقل ۹۵ درصد
N99 & FFP3 حداقل ۹۹ درصد
P3 حداقل ۹۹.۹۵ درصد
N100 حداقل ۹۹.۹۷ درصد

همانطور که مشاهده می‌کنید معمولا ماسک‌های N95  تقریبا مانند FFP2 یا P2 هستند. براساس گفته سایت ۳M، استاندارد KN95 چینی نیز معادل استاندارد N95 است. اما باید توجه داشت ماسک‌های KN95 به پشت گوش می‌روند در حالی که ماسک‌های N95 به پشت سر می‌روند. از نظر علمی، بررسی دقیق این ماسک‌ها شامل بحث‌های پیچیده‌تری بوده و مقایسه‌ها به طور خیلی عمومی هستند.

 

ویژگی دیگر ماسک‌ها وجود دریچه تنفسی است. مانند شکل زیر:

 

این دریچه موجب می‌شود هوا زودتر تخلیه شود و در نتیجه تنفس راحت‌تر و بخار هوا زودتر خارج شود. مشکل آن‌ها یک‌طرفه‌بودن فیلتر است. در نتیجه اگر فردی که آن را پوشیده، دچار ویروس کرونا باشد، می‌تواند آن را به بقیه منتقل می‌کند ولی کسی که کرونا ندارد، با این ماسک در برابر آن محافظت می‌شود.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید