فروش کالای استوک, کالای استوک

بازار خاکستری چیست؟

معرفی مقدماتی بازار خاکستری

 

یکی از مشهورترین بازارهای جهان بازار خاکستری است، همانطور که از اسمش برمی‌آید این بازار نه بازار رسمی (سفید) است و نه بازار غیر قانونی (سیاه) بلکه ویژگی مابینی دارد. این بازار غیر قانونی نیست اما از برند رسمی نیز خریداری نمی‌کنید.

 

در بازار خاکستری شما محصولات نویی را خریداری می‌کنید که به صورت قانونی بین شما و فروشنده مبادله می‌شود. کالاهایی که در بازار خاکستری مبادله می‌شوند از وسایل کوچک مانند دوربین تا خودرو گسترده است.

 

در دنیای ایده‌آل کالا از کارخانه به توزیع‌کننده و سپس به مشتری می‌رسد اما همواره اینگونه نیست. بسیاری از اوقات کالا در انبار می‌ماند و به صورت Over Stock در می‌آید. گاهی محصولات برگشت می‌خورند اما نو هستند. در نهایت این محصولات در اختیار خرده فروشان هستند و در انبار باقی مانده‌اند. حتی گاهی محصولات با وجود سالم‌بودن از استانداردهای فروش در کشور اصلی برخوردار نیستند اما در کشورهای دیگر پتانسیل فروش دارند. این محصولات در بازاری تحت عنوان بازار خاکستری مطرح می‌شوند، بازار خاکستری لزوما مختص خرده فروشان نیست و گاهی استوک اضافی را خود کارخانه در این بازارها به فروش می‌رساند.

 

بازار خاکستری محدود به یک کشور نیست و بین المللی است و برندهای بزرگ در این بازارها حضور فعالی دارند. بسیاری اوقات در سایت‌هایی مثل آمازون و eBay اجناس با تخفیف بالایی برای محصولات توسط افراد یا خرده فروشان عرضه می‌شود که در عمل بازار خاکستری است.

 

بازار کالای استوک در ایران یکی از نمونه‌های بازار خاکستری است که محصولات زیادی از کشورهای دیگر با قیمت پایین‌تر عرضه می‌شوند. شرکت صنعت‌یار از فعالان عرصه استوک از پتانسیل‌های این بازار به نفع تولیدکنندگان داخلی ایران استفاده می‌کند و کالای استوک صنعتی را با قیمت مناسب برای مصرف‌کننده عرضه می‌کند.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید