دوربین عکاسی

بال هد

باید بدانیم سه‌پایه همانطور که از نام آن پیداست شامل مجموعه‌ای از پایه‌هاست و بخشی که روی پایه‌ها قرار می‌گیرد. دوربین مستقیماً به پایه‌ی سه‌پایه شما متصل نمی‌شوند و این موضوع یک دلیل مناسب دارد: فرض کنید اگر به نوعی دوربین خود را مستقیماً به پایه‌ها متصل می‌کردید آن‌گاه برای کج‌شدن و گردش دوربین به بالا و پایین و جهات متفاوت مسلما راهی وجود نداشت و یا حالتی را تصور کنید که با دوربین خود روی یک سطح ناهموار ایستاده‌اید و قصد دارید زاویه‌ی عکاسی خود را با افق هم‌سطح کنید آیا به نظر شما بدون وجود یک واسط که به شما امکان تغییر جهت دوربین را بدهد این امر امکان پذیراست؟ تنها برای مدت کوتاهی این حالت را تصور کنید که واسطی تحت عنوان هد سه‌پایه وجود نداشته باشد!

بنابراین پایه‌ها و سر دو جزء جدایی ناپذیر سه‌پایه دوربین هستند و پاها یا پایه‌های سه‌پایه محل پایدار و ثابتی را برای سر فراهم می‌کنند. این دستگاه کوچکی است که در قسمت بالای سه پایه و پایین دوربین نصب شده‌است. به آن سر توپی؛ بال هد گفته می‌شود زیرا توپی فلزی است که طوری تنظیم شده است تا دوربین شما با دقت کامل در ۳۶۰ درجه حرکت کند. هنگام تصویربرداری، عکاسی یا فیلمبرداری، بیشتر از خود سه‌پایه دوربین، با سر توپی سه‌پایه سروکار دارید، بنابراین تهیه سر سه‌پایه دوربین با کیفیت مناسبی که استفاده از آن آسان باشد بسیار مهم است.

 

همانند سه‌ پایه دوربین که در طرح‌ها و نوع ها و قیمت‌های متنوع است‌، سرهای توپی متنوعی نیز برای انتخاب وجود دارد که از گستره‌ی پایین (هم از نظر کیفیت و هم از نظر قیمت) تا بسیار گران قیمت و حرفه‌ای‌تر را شامل می‌شوند.

 

یک سر توپی (بال هد) باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 

قفل محکم سر

 

حتما توجه داشته‌باشید که وقتی سر آن را قفل می‌کنید نباید حرکت کند. روی یک سر توپی با کیفیت، هنگامی که لنز دوربین خود را می‌گیرید ممکن است کمی تکان بخورد، اما تقریباً بلافاصله متوقف می‌شود. یک بال هد یا سر توپی ارزان قیمت برای مدتی نوسان می‌کند و حتی ممکن است تنها با فشار انگشت روی دکمه شاتر تکان بخورد.
از تنظیم pan هنگامی که دوربین خود را روی سر توپ نصب کردید اطمینان حاصل کنید.

 

از بال هد برای تمام تنظیمات زاویه‌ای دوربین (جلو، عقب، چپ، راست و غیره) استفاده خواهید‌ کرد. از Pan برای چرخاندن دوربین به عقب و جلو از چپ به راست و بدون تنظیم شیب آن استفاده می شود. یک بال هد یا سر توپی باکیفیت بالا امکان تنظیمات در حالت بسیار روان را فراهم می‌کند.

 

قفل توپ

 

این اساسی‌ترین تنظیم در هر سر توپی است؛ دوربین را در جهتی که می‌خواهید فیکس کرده و سر توپی (بال هد) را قفل کنید تا دوربین ثابت شود. یک بال هد؛ سر توپی باکیفیت، تنها با یک چرخش کوچک دکمه‌ی قفل، باز می‌شود و دوربین دقیقاً در محلی که قفل می‌کنید باقی می‌ماند و خطر افتادن با وجود سوار بودن ملزوماتی چون لنزهای سنگین روی آن وجود ندارد. هنگامی که توپ قفل شد، تلاش برای کج کردن دوربین می‌بایست بسیار دشوار باشد، حتی با وارد کردن نیروی زیاد نیز احتمال افتادن دوربین محال باشد چراکه قفل بال هد یا همان سرتوپی باید بسیار قابل اعتماد و محکم باشد.

 

رهاسازی نرم دوربین از سر توپی (بال هد) با باز شدن قفل توپ

 

هنگامی که قفل بال هد را باز می‌کنید؛ این قفل می‌بایست آرام آرام باز شود تا فشار مضاعف روی دوربین و لنز حساس دوربین‌ها وارد نکند، به دنبال بال هدی بگردید که تنش و تنظیمات قفل را جداگانه برای دوربین شما فراهم کند تا بتوانید حالت مناسبی از باز شدن چرخ دنده‌های بال هد را برای بدنه دوربین و لنزهایی که استفاده می کنید، تنظیم کنید.

 

در نهایت اگر به دنبال انتخاب یک بال هد ارزان قیمت هستید بهتر است این صرفه‌جویی را در مورد سه‌پایه انجام دهید و نه سر سه‌پایه (بال هد)، همانطور که قبلاً اشاره شد، سر سه‌پایه بال هد مهمترین قسمت یک سه‌پایه است چراکه تمام تنظیمات حرفه‌ای کار یک عکاس به عملکرد باکیفیت سر سه‌پایه بستگی دارد. پس به جرئت می‌توان گفت داشتن یک بال هد یا سر توپی به اندازه‌ی داشتن یک لنز قدرتمند، با اهمیت است. تقریباً تمام بار تنظیمات یک دوربین هنگام تصویربرداری، بر دوش سر سه‌پایه است پس لازم است در خرید سر سه‌پایه به اندازه‌ی دوربین وسواس به خرج دهید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید