صنعت, فیلتر

 تاثیر فیلتر هوا در مصرف سوخت

فیلتر هوا مسئولیت تنظیم میزان هوای ورودی موتور و جذب آلودگی‌ها و ذرات هوا را بر عهده دارد حتی می‌توان گفت به همان صورتی که ریه در بدن انسان نقش ایفا می‌کند؛ فیلتر هوا نیز در اتومبیل تاثیر اساسی دارد که در صورتی که در زمان مناسب تعویض نشود خودرو را دچار مشکل خواهد کرد. تعویض به‌موقع فیلتر هوای خودرو و تمیز نگه‌داشتن آن کارایی موتور خودرو بالا می‌رود و مصرف سوخت خودرو کامل‌تر شده و درنتیجه در مصرف سوخت خودرو صرفه‌جویی خواهد شد.یکی از بزرگترین دلایل تعویض فیلتر هوا به صورت منظم، کاهش مصرف سوخت است. براساس مشاهدات صورت‌گرفته، تعویض فیلتر هوای کثیف، باعث کاهش مصرف سوخت شده و تا ۱۴ درصد عملکرد بهتر خودروهای کاربراتوری را درپی دارد. در صورتی که تعویض فیلتر هوا به موقع انجام شود، باعث بهبود ۶ تا ۱۱ درصدی شتاب خودروهای انژکتوری نیز می‌شود.

 

مطالعات دیگر نشان می‌دهد که این تعویض فیلتر هوای خودرو به صورت منظم و به موقع، افزایش ۱۰ درصدی مسافت پیموده‌شده را به همراه دارد که باعث صرفه‌جویی ۱۵ سنتی به ازای هر گالن سوخت می‌شود. بدون توجه به این اعداد نیز، می‌توان به‌صورت خیلی ساده به این موضوع پی برد که فیلتر هوای تمیز باعث بهبود جریان هوای ورودی به موتور شده، و نه‌تنها باعث بهبود عملکرد خودرو می‌شود بلکه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد.

 

افزایش طول عمر موتور

 

تعویض منظم و به موقع فیلتر هوا، باعث افزایش عمر موتور می‌شود چراکه این قطعه مانع از ورود آلودگی به موتور و قسمت‌های مهم آن همانند سیلندرها و پیستون‌ها می‌شود. موتور با ورود ذرات بسیار کوچکی حتی به اندازه دانه‌های شن دچار آسیب شده که تعمیر آن هزینه‌های سنگینی را بر دوش صاحب خودرو می‌گذارد.

 

اگر فیلتر هوای ماشین کثیف باشد

 

تمیز نبودن فیلتر هوای خودرو سوخت بنزین را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر به موقع عوض نشود و کثیف شود هوا به‌درستی به سوخت نمی‌رسد و مصرف سوخت در اتومبیل را افزایش می‌دهد.فیلتر هوا علاوه بر موتور خودرو در کابین خودرو نیز کاربرد دارد و هوای ورودی کابین خودرو را تصفیه می‌کند.

 

بهترین زمان تعویض فیلتر هوای خودرو

 

اگر چه براساس نظر کمپانی‌های تولیدکننده خودرو بهتر است فیلتر هوا را هر ۱۰ تا ۱۵ هزار کیلومتر یا هر ۱۲ ماه تعویض کرد؛ با این حال، اگر شما در مناطق خاکی یا مناطق شهری با آلودگی دائمی هوا رانندگی کرده‌اید، احتمالاً این بازه زمانی کوتاه‌تر خواهد بود و می‌بایست سریع‌تر نسبت به تعویض فیلتر هوا‌ خودروی خود اقدام کنید (تقریبا یک‌بار در هر شش هزار کیلومتر رانندگی).

 

اما برای دانستن دقیق زمان تعویض فیلتر هوای خودرو، بهترین راه‌حل بازدید چشمی فیلتر هوا و مطمئن‌شدن از عملکرد صحیح آن است. معمولا فیلترهای هوا به رنگ‌های سفید یا زرد تولید می شوند که در صورت کثیفی، هر چه سریع‌تر بتوان آن‌را تشخیص داد. اگر فیلتر هوای خودرو خود را باز کرده و مشاهده نمودید که مقدار آلودگی سطح آن افزایش یافته است، تعویض فیلتر هوا ضروری خواهد بود.

 

علائم کثیف بودن فیلتر هوا در خودرو چیست؟

  • اولین نشانه کثیف بودن فیلتر هوای خودرو، بررسی ظاهری آن است. شما با مشاهده وضعیت فیلتر هوا، متوجه خواهید شد که زمان تعویض فیلر هوای اتومبیل رسیده است.
  • لازم به ذکر است که مصرف زیاد سوخت در نسل جدید خودروها از علائم کثیف بودن فیلتر هوای خودرو نیست. اما در خودروهای قدیمی که سیستم کاربراتوری داشتند برای اینکه اکسیژن بیشتری به موتور برسد، مصرف سوخت افزایش می‌یافت. اما در خودروهای جدید که سیستم انژکتوری دارند،کثیفی فیلتر هوا، منجر به مصرف بالای سوخت نمی‌شود.
  • روشن شدن چراغ چک اتومبیل یکی از عوامل کثیفی فیلتر هوای خودرو است؛ چراکه با کثیف بودن خودرو اکسیژن برای فرآیند احتراق به اندازه‌ی کافی وجود نخواهد داشت .
  • کاهش قدرت موتورنیز نشان دهنده‌ی کثیفی فیلتر هواست.
  • در صورت نبود اکسیژن کافی برای احتراق سوخت، بنزین نسوخته به صورت دوده از موتور خارج می‌شود و به صورت رسوب روی شمع‌ها می‌نشیند.
  • لرزش موتور خودرو

 

فیلتر هوای کثیف در مقایسه با فیلتر هوای تمیز

 

در انتها باید گفت فیلتر برای جدا کردن آلودگی‌ها و پاک کردن محیط(در صنایع متفاوت و با کارکردهای مختلف) به کاربرده می‌شود که هدفش درنهایت پاک کردن یک سیستم از عناصر نامطلوب و سالم کردن محیط است. این در صورتیست که اگر عناصر مزاحم حذف نشوند نتیجه مناسبی بدست نمی‌آید. محصولات و خدمات شرکت ما با توجه به نیاز صنایع مختلف در زمینه فیلتراسیون صنعتی می‌باشد که شامل انواع فیلتر و یونیت های فیلتراسیون سیالات مختلف از قبیل هوا، آب، روغن ، سوخت، گاز و غیره می‌باشد.

 

مشاوران شرکت ما ( اسم شرکت به جای ضمیر ما) آماده‌ی ارائه‌ی انواع مشاوره در زمینه‌ی خرید فیلتر هوا یا تعویض آن می‌باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی خرید فیلتر هوای خودرو و همچین خدمات مشاوره ای با مشاوران شرکت تماس حاصل فرمائید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید