تیغه سی ان سی, صنعت, قطعات صنعتی

تیغه CNC

به‌طور کلی هر دستگاهی که حرکت در آن توسط رایانه کنترل می‌شود را می‌توان سی ان سی (cnc) نامید. CNC کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control و به معنای کنترل عددی توسط کامپیوتر است. در حقیقت دستگاه‌های سی ان سی همان ماشین‌های دستی ساده هستند که به یک بخش کنترل گر مجهز شده‌اند. این بخش کنترل گر یا کنترلر بخش اصلی دستگاه CNC محسوب می‌شود.

 

هر جایی که نیازمند قدرت و انعطاف تولید در کنار حفظ دقت و کاهش خطاهای انسانی باشیم ماشین های سی ان سی مفید خواهند بود. یک ماشین سی ان سی بدون تأثیر پذیری از عوامل بیرونی و خستگی وظیفه‌ای که برای آن برنامه ریزی شده‌اند را باقابلیت تکرار بالا انجام خواهند داد.

 

تیغه CNC یکی از ارکان اصلی در دستگاه‌های سی ان سی به شمار می‌رود که برای برش از آن استفاده می‌شود.

 

سؤالی که اکثر مصرف کنندگان تیغه CNC می‌پرسند این است که چرا یک تیغ مشابه از دو برند تفاوت قیمت بسیار زیادی دارند؟ در جواب این سؤال باید ویژگی‌هایی که قیمت این تیغه‌ها را تعیین می‌کنند بررسی کنیم.

 

تراکم الماس تیغه:

به‌جرئت می‌توان گفت ۹۰% قیمت یک تیغه برای الماس آن است. هر چه تراکم الماس زیادتر باشد، دوام آن بیشتر است و مدت زمان بیشتری می‌توان با آن تیغه کار کرد. اما هر چه تراکم کمتر باشد احتمال سوختن یا خراب شدن الماس آن بیشتر است. 

 

پهنای الماس تیغه

اگر تیغه‌های ارزان قیمت را در کنار تیغه‌های گران قیمت بگذارید متوجه می‌شوید که پهنای الماس آن‌ها بسیار نازک‌تر است. هر چه پهنای الماس‌ها بیشتر باشد پس از کند شدن تیغه می‌توانید به‌ دفعات بیشتری آن‌ها را تیز کنید.

 

قطر شفت تیغه

یکی دیگر از عواملی که در شکنندگی تیغ بسیار مؤثر است قطر شفت تیغه است. تیغه‌هایی با شفت قوی‌تر و قطر بیشتر نسبت به تیغه‌هایی با شفت ضعیف‌تر مقاومت بیشتری در برابر فشارها دارند.

 

عوامل موثر بر عملکرد تیغه

عوامل بسیاری بر روند کار و پایان کار قطعه و تیغه تاثیر می‌گذارند از جمله :

 

قدرت کلت نگهدارنده تیغه، حرکت نکردن و محکم بسته شدن تیغه، شرایط و کیفیت قطعه کار، تیز بودن لبه تیغه‌ها، سیستم جمع آوری گرد و غبار هنگام کار و حتی رطوبت نسبی محیط کار.

 

تعداد لبه‌های برش و همچنین قطر تیغه به طور قابل توجهی بر پارامترهای کار تاثیر می‌گذارند. به طور کلی، هر چه لبه‌های برش، بیشتر و قطر تیغ وسیع‌تر باشد، میزان تغذیه بالاتر است.

 

پیدا کردن بهترین راه افزایش عمر تیغه دقیقا همان چیزی است که شما باید با کسب تجربه خود آن را کشف کنید اما سوالی که پیش می‌آید این است که شما بیشتر به کمیت اهمیت می‌دهید یا کیفیت؟ زودتر تمام شدن کار برای شما مهم است یا بهتر تمام کردن؟

 

برای افزایش عمر تیغ هرچه خوراک (سرعت پیشروی هد دستگاه) دستگاه بیشتر باشد عمر تیغه و کیفیت کار نیز بیشتر می‌شود.

 

تیز بودن تیغه یکی از مهم‌ترین مواردی است که در زمان استفاده از سی ان سی باید به آن توجه داشته باشید. تیغه تیز پرداخت راحت‌تر و تمیزتری خواهد داشت و در پایان نتیجه بهتری در زمان ساخت سازه به دست خواهید آورد. اگر احساس کردید تیغه دستگاه کند شد، باید هر چه سریع‌تر نسبت به تیز کردن آن اقدام کنید.

 

شاید شما هم مثل ما روزی فکر می‌کردید که تیغه‌ها بعد از کند شدن و یا شکستن احتمالی دیگر قابل استفاده نیستند؛ اما نکته اینجاست که این تیغه‌ها با هزینه بسیار پایین تیز می‌شوند و دوباره امکان استفاده از آن را خواهید داشت.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید