صنعت, کلاه ایمنی

حفاظت از شنوایی و گوش

شنوایی یکی از مهم‌ترین نعمات هر انسانی است. محافظت از آن تحت هر شرایطی در طولانی مدت بسیار مهم است. در شغل‌های مختلف صداهایی با فرکانس و شدت‌های متفاوتی در بازه زمانی متغیری تولید می‌شود. بسته به میزان آن، در استاندردهای سلامت کارفرما و کارگر باید از وسایل محافظتی مناسب برای خود استفاده کنند.

 

مقیاس کلی برای صدا، معمولا صدای بالای ۸۵ دسیبل است که باید از گوش در برابر آن محافظت شود. باید توجه داشت مدت زمان در معرض بودن صدا نیز بسیار مهم است. البته هیچ وسیله‌ای نباید تمام صدای محیط را فراگیرد چون در آن صورت ممکن است کسی صدای مهمی مانند آژیر خطر آتش‌سوزی را نشنود.

 

برای محافظت از گوش ابزارهایی پدید آمده است که در اینجا باهم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

۱. Ear Plug یا گوش بند

 

گوش‌بند وسیله‌ای است معمولا از جنس پلاستیک، سیلیکون و یا لاستیک که داخل مجرای خارجی یا کانال گوش قرار می‌گیرید و فرد بلافاصله کاهش صدای محیطی را احساس می‌کند. به طور متوسط ۱۵ تا ۳۰ دسی‌بل صدا توسط گوش‌بند کم می‌شود. این وسیله در اشکال، سایزها و رنگبندی‌های متفاوتی عرضه می‌شود و برای اینکه محافظت کافی داشته باشد باید کاملا سایز گوش فرد باشد.

 

استفاده از گوش‌بندی که هوا در آن جریان دارد مناسب‌تر است، زیرا باعث تعدیل فشار در دوطرف گوش فرد می‌شود. اگر کسی دچار پارگی پرده گوش باشد و یا زخم و یا التهابی در کانال گوش خود داشته باشد، نمی‌تواند از گوش‌بند استفاده کند. قابل ذکر است اگر فرد دچار عفونت یا ترشحات خاص از گوش باشد، ممکن است نتواند از گوش‌بند استفاده کند.

 

همچنین اگر این وسایل بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شوند ممکن است بیماری‌ها و یا میکروب‌های یک فرد را به فرد دیگری منتقل کند و همینطور آلودگی محیطی را به گوش فرد برساند.

 

۲. Ear Muff

 

این گروه وسایل که به شکل هدفون تولید می‌شوند، بیرون گوش را کاملا می‌پوشانند. به طور متوسط همانند گوش‌بند بین ۱۵ تا ۳۰ دسی‌بل صدا را کم می‌کند. این وسیله به طور کلی خطرات کمتری نسبت به گوش‌بند دارد و نسبت به ترشحات گوش نیز مشکلی ندارد. در سرما موجب گرم‌شدن گوش شده اما در گرما، باعث تعرق زیاد می‌شود و احتمالا فرد را اذیت می‌کند.

 

بسیاری از مشکلات بهداشتی گوش‌بندها را ندارند، اما باید توجه داشت سنگین‌تر و مشخصا گران‌تر هستند.

 

۳. محافظ الکتریکی

 

این وسایل همانند Ear Muff هستند با این تفاوت که مدارهایی دارندکه در صورت وقوع صدای شدید ناگهانی آن صدا را قطع (کاهش بین ۱۹ تا ۳۱ دسی‌بل) و پس از رفع صدا آن را وصل می‌کنند. در جاهایی که صدای شوک یا انفجار است بیشترین کاربرد را دارند. مزایا و معایب Ear Muff را نیز دارند.

 

۴. ایرپلاگ اسفنجی (Sponge Ear Plug)

 

ایرپلاگ اسفنجی معمولا دارای طرحی مخروطی یا استوان‌های بوده و از جنس اسفنج بهداشتی نرم و فشرده شده ساخته شد‌ه‌است و برخلاف ایرپلاگ‌‌های پلیمری دارای سطحی صاف و نرم هستند. این نوع ایرپلاگ، یکبار مصرف و غیرقابل شستشو است و ضدآب نیز نیست. از میان مدل‌‌های مختلف این محصول، ایرپلاگ اسفنجی Moldex Purafit 6900 بهترین و پرکاربردترین نوع آن است و قادر به حذف ۳۳ دسی‌بل از صدای محیط کار است.

 

دستورالعمل استفاده از گوشی صداگیر

 

برای استفاده از گوشی صداگیر ایر پلاگ و ایر ماف باید نکاتی را رعایت کرد که در ادامه به آن‌‌ها می‌پردازیم:

 

ایر پلاگ

 

 • پیش از هر چیز دست‌‌های خود را بشویید تا آلودگی وارد گوش شما نشود.
 • بند گوشی ایر پلاگ ایمنی را در جای مناسب محکم کنید.
 • لاله گوش خود را به سمت بیرون و بالا کشیده و ایر پلاگ را به حالت چرخشی در گوش قرار دهید.
 • برای خارج کردن گوشی ایر پلاگ به همین روش عمل کنید.

 

ایر ماف

 

 • قبل از استفاده از گوشی ایرماف از سالم بودن گوشی و اجزای آن اطمینان حاصل کنید.
 • رکاب فلزی را در راستای نوار نگهدارنده بیرون بکشید.
 • رکاب فلزی را به سمت داخل بلغزانید تا ساده‌تر روی سر قرار گیرد.
 • قاب و بالشتک گوشی را روی گوش خود قرار دهید.

 

برای اینکه مدت طولانی‌تری از گوشی‌‌های ایمنی استفاده کنید، باید در نگهداری آن‌ها نکاتی را رعایت کنید که در ادامه یادآور می‌شویم:

 

 • دقت کنید که گوشی ایمنی انتخابی شما مناسب و اندازه گوش شما باشد.
 • گوشی ایمنی وسیل‌های شخصی است، آن را به فرد دیگر ندهید.
 • پس از استفاده از گوشی ایر ماف، آن را در فضای خشک و خنک نگهداری قرار دهید.
 • برای جلوگیری از آلودگی به طور مرتب برای شستشوی گوشی ایمنی ایر ماف از آب و صابون استفاده کنید.
 • در صورت کار در محیط کار پر سر و صدا و حجم زیاد آلودگی صوتی، از هر دو نوع گوشی ایمنی ایرماف و ایرپلاگ استفاده کنید.
 • گوشی ایرپلاگ پلیمری قابل شستشو و استفاده مجدد است، اما نوع اسفنجی آن یک بار مصرف است.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید