سنگ فرز, صنعت

همه چیز درباره دستگاه سنگ فرز

دستگاه سنگ فرز یکی از پر مصرف‌ترین و پرکاربردترین لوازم برقی است. شرکت‌های بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور به دنبال طراحی و تولید انواع بسیار مختلفی از دستگاه‌های سنگ فرز هستند کما اینکه شاهد افزایش خرید سنگ فرز در سال‌های اخیر بوده‌ایم.

 

معرفی دستگاه

 

دستگاه سنگ فرز با دست نگه داشته می‌شود و با استفاده از انرژی برق شروع به فعالیت می‌کند که البته استفاده کنندگان از این دستگاه بایستی نهایت توجه را داشته باشند و نکات ایمنی مربوط به استفاده از آن را در نظر بگیرند. این دستگاه شامل یک دسته و یک صفحه گرد چرخان است، که توان گرداننده اصلی آن می‌تواند توسط یک موتور الکتریکی، موتور بنزینی یا هوای فشرده تأمین گردد.

 

البته فرزهایی هستند که انرژی مورد نیاز را از راه‌های دیگر، مثل فشار هوا، تامین می‌کنند یا به طور مستقیم با برق کار نمی‌کنند. مانند فرز بی‌سیم یا شارژی، که نیروی مورد نیازش را از باتری تامین می‌کند و برای مواقعی که به برق دسترسی نداشته یا باید روی نردبان یا داربست بایستید به کار می‌آید. موتورهای الکتریکی بدون ذغال و باتری‌های لیتیومی شارژ مورد نیاز دستگاه را به‌خوبی و تا مدت زیادی تأمین می‌کنند. مانند تمام ابزارهای شارژی دیگر تکنولوژی شارژ سریع، مدت زمان لازم برای شارژ باتری را کاهش می‌دهد. برخلاف تصویر اکثر کاربران شارژ سریع باتری را خراب نمی‌کند بلکه عمر آن را افزایش می‌دهد، زیرا زمان کمتری باتری به شارژ متصل می‌ماند. گرما در شارژ سریع بیشتر است ولی بازهم زمان کمتری باتری گرما می‌بیند درنتیجه طول عمر آن افزایش میابد. حداقل زمان لازم برای شارژ باتری ۶ آمپرساعتی برابر نیم ساعت است. وزن فرز بی‌سیم حداقل ۹۰۰ گرم بیشتر از مینی فرز برقی است.

 

نحوه کارکرد

 

به مجموعه آرمیچر و بالشتک موتور می‌گویند که نیروی لازم برای کار با ابزار برقی را تامین می‌کنند. چرخش آرمیچر در داخل بالشتک بر اثر القای مغناطیسی صورت می‌گیرد و برای آنکه آرمیچر بر سر جایش بدون مانع چرخش کند، دو سر آرمیچر با استفاده از دو بلبرینگ یا رولبرینگ مهار می‌گردد. شفتی سراسری با چرخش آرمیچر می‌چرخد که در انتها به دنده پنیون ختم می‌شود. با چرخش آرمیچر، شفت و دنده پنیون خواهند چرخید. تا  بدین جا در اکثر ابزار برقی به صورت یکسان تکرار می‌شود.در گروه فرزها، دنده پنیون عامل چرخش دنده بشقابی خواهد شد. دنده بشقابی به شفت متصل است که عامل چرخش صفحه سنگ خواهد شد. مهره‌های زیر و رو نیز صفحه برش را روی شفت ثابت و محکم می‌کنند.

 

کاربردها

 

در سنگ‌تراشی‌ها، صنایع کاشی و سرامیک، صنایع پلاستیک و کارگاه‌ها و صنایع درگیر با فلزات، سنگ فرز جایگاه ویژه‌ای دارد. مثلا با نصب ملحقات مختلف، سنگ، کاشی، بتون، فلز یا حتی مواد نرم‌تر مانند پلاستیک، چوب و PVC را با فرز می‌برند.

 

یکی از بهترین کاربردهای سنگ فرز، تیز کردن ابزارهای برش از جمله چاقو و ابرازهای مورد نیاز در حوزه کشاورزی از جمله تیغه‌های کمباین و گاو آهن، بیل و سایر دستگاه‌های وجین علفات است.

 

یکی دیگر از کاربردهای رایج این دستگاه، سنباده‌زنی و آماده‌سازی سطح کار پیش از پرداخت است. با استفاده از پد مخصوص سنباده، رنگ قدیمی یا نقاط زبر به‌راحتی از بین می‌روند. پدهای سنباده ارزان‌تر از تیغه‌های رنده هستند، به همین جهت قبل از رنده کردن سطح چوب، ابتدا آن را با فرز سنباده می‌زنند. با نصب سری پولیش نیز می‌توانید از آن برای پولیش زدن سطوح مختلف استفاده کنید.

سمباده چیست

 

خرابی

 

از موارد خرابی دستگاه‌های سنگ فرز می‌توان به اشکالات کلی دستگاه، سوختن سیم پیچ آرمیچر به خاطر کار ناصحیح با دستگاه،خرابی اتصال دنده پنیون به دنده بشقابی اشاره کرد.در اتصال دنده بشقابی به دنده پنیون،با ورود غبار،گیر کردن دنده ها در هم و کار نکردن دستگاه را خواهیم داشت.همچنین خلاص بودن دنده ها نسبت به هم باعث خوردگی بسیار دنده و هرز چرخیدن دنده پنیون خواهد شد.

 

نکات ایمنی در استفاده از سنگ فرز

 

در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره شد که در هنگام استفاده از دستگاه سنگ فرز حتما به برخی از نکات استفاده‌ی آن توجه لازم و ویژه ای را داشته باشید. چرا که کار کردن با این دستگاه بسیار خطرناک است. به همین جهت توصیه می‌شود که بعد از خرید سنگ فرز حتما دفترچه راهنمای مربوط به استفاده از آن را با دقت مورد مطالعه قرار دهید تا با اطلاعت کامل و بدون بروز اتفاق ناگواری اقدام به استفاده از آن داشته باشید. از مهم‌ترین نکات مورد توجه در استفاده از دستگاه سنگ فرز می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 

  • قبل از استفاده دقت داشته باشید که سنگ ترک نداشته و یا اصطلاحا لب پر نشده باشد. توجه کنید که سرعت ماشین نباید بیشتر از آن چیزی باشد که بر روی دستگاه حک شده، تنظیم و استفاده شود.
  • فرز علی‌رغم سایز کوچکی که دارد ابزار قدرتمندی است و سرعت چرخش آن تا ۸۰۰۰ دور در دقیقه می‌رسد. اما باید توجه داشته باشید که فشار بیش از حدی را در حین کار کردن با دستگاه به آن وارد نکنید چرا که در این صورت آسیب های بسیار جدی به این دستگاه وارد خواهد شد.
  • کار با فرز عملیات بسیار حساسی است. لذا در هنگام کار به هیچ عنوان با دیگران صحبت نکنید و حواستان را تنها معطوف کار کنید.
  • حتما از ماسک ایمنی در هنگام استفاده از این دستگاه، استفاده کنید تا تراشه‌های ریز سنگ و فلز مستقیما با صورت و چشم شما برخورد نداشته باشند. همچنین به‌دلیل مسائل ایمنی برای فرز حفاظی طراحی شده که کار کردن بدون آن بسیار خطرناک بوده و ابدا توصیه نمی‌شود.
  • در صورتی که نیازی به دستگاه سنگ فرز ندارید توصیه می‌شود که سیم آن را از برق جدا نموده تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود. به هنگام تعویض سنگ نیز، در مرحله اول دستگاه را از برق کشیده و یا باد مانده در آن را تخلیه و بعد اقدام به تعویض سنگ کنید. همچنین توجه فرمایید که هرگز قبل از خاموش کردن دستگاه آن را از برق نکشید. چرا که ممکن است در نوبت بعدی روشن کردن آن باعث صدمه رسیدن به شما شود.
  • دستگاه مذکور را فقط افراد حرفه‌ای مورد استفاده قرار دهند و افراد آماتور بعد از دیدن آموزش‌های لازم اقدام به استفاده از آن داشته باشند.
  • اگر دستگاه شما با فشار باد کار می‌کرد از محکم بودن اتصالات بست‌ها و شلنگ‌های دستگاه اطمینان حاصل نمایید، اگر دستگاه شما با انرژی برق کار می‌کرد از ایمن بودن سیم برق آن مطمئن شوید. همچنین قبل از شروع کار از خشک بودن سنگ فرز خود اطمینان حاصل نمایید
  • سوراخ وسط دیسک و سنگ برش می‌بایست متناسب با قطر محور دستگاه فرز انتخاب شود و به هیچ عنوان نباید از سنگ‌هایی که با سختی بر روی دستگاه نصب شده‌اند استفاده نمود.
  • به هیچ عنوان قطعه کار را نزدیک سنگ نکنید و سنگ را نزدیک قطعه کار کنید. در غیر این صورت ممکن است کار از دست شما در برود و باعث شکسته شدن سنگ شود و نهایتا به شما آسیب جدی برساند.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید