جک هیدرولیک, روغن‌ها در جک هیدرولیک

روغن‌ها در جک هیدرولیک

یکی از مهم‌ترین مسائل درون جک‌های هیدرولیک، سیال داخلی آن‌هاست. انتخاب و استفاده از روغن مناسب خود شامل مباحث پیچیده‌ای در مهندسی مکانیک است و در اینجا این سیالات را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم.

روغن هیدرولیک چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد؟

 1. پایدار باشند و دوام سیستم را حفظ کنند
 2. در برابر کف‌کردن مقاومت خوبی داشته‌باشند
 3. لجن، صمغ و لعاب تشکیل نشود
 4. در برابر زنگ‌زدی از تجهیزات محافظت کنند
 5. در مقابل تغییرات دما، پایدار باشند
 6. در برابر خوردگی مقاومت ایجاد کنند
 7. توانایی امولسیون‌زدایی داشته‌باشند
 8. با سایر مواد مثل سیل‌ها و پکینگ‌ها سازگار باشند

لزوما همه روغن‌ها همه این ویژگی‌ها را یکجا ندارند، باید هر روغن را نسبت به سازنده و مصرف آن به دقت بررسی کرد.

Distinguishing Features & Applications of Hydraulic Oil
 • ویسکوزیتی (Viscosity) یا لزجت یا گران‌روی
  • لزجت مقاومت سیال در برابر جاری‌شدن است. یعنی برعکس روانی می‌باشد و این بدان معناست که اگر سیال به راحتی روان شود و جریان یابد می‌گوییم لزجت سیال کم است و یا آن مایع رقیق است.
  • لزجت پایین به راحتی جریان می‌یابد پس ممکن است جایی مفید باشد از طرفی برای آب‌بندی بین قطعات لزجت بالا می‌خواهیم. باید توجه داشت انتخاب روغن به چندین فاکتور بستگی دارد. مثلا اگر لزجت خیلی بالا باشد موجب افزایش مقاومت، افزایش توان مصرفی بخاطر اصطکاک زیاد، افزایش دما بخاطر اصطکاک، افزایش فشار بخاطر مقاومت، کندشدن دستگاه و مشکلاتی در هوازدائی شویم. از طرفی لزجت پایین موجب افزایش نشست درونی قطعات، ساییدگی زیاد یا حتی گیرپاچ قطعات در برابر بار زیاد، کاهش راندمان پمپ و کندشدن تحریک‌کننده هیدرولیکی و افزایش دما در نشست شدید شود. پس باید لزجت را متناسب با سیستم انتخاب کنیم.
  • لزجت را با واحدهای گوناگونی می‌سنجند. به عنوان مثال لزجت نسبی یا لزجت SUS روغن مدت زمانی است که طول می‌کشد تا مقدار معینی روغن هیدرولیک، در حالی که در دمای معینی است، از درون اورفیس استانداردی عبور کند که به طور مثال آن را با سی بولت یونیورسال اندازه می‌گیرند. آزمایش بین صد تا دویست و ده فارنهایت انجام می‌شود. مقدار SUS روغن نباید از ۴۵ SUS کمتر و از ۴۰۰۰ SUS بیشتر شود. معمولا این مقدار ۱۵۰ SUS در دمای صد فارنهایت است.
 • Pour Point ، نقطه ریزش
  • کم‌ترین دمایی که روغن قادر به جاری‌شدن است را نقطه ریزش می‌گویند. در دستگاه‌هایی که در شرایط سرد کار می‌کنند این عدد بسیار مهم است. معمولا گفته می‌شود که نقطه ریزش نسبت به محیط کاری دستگاه یازده درجه کمتر باشد.

Hydraulic Piston System For Tractors, Bulldozers, Excavators... Stock Photo, Picture And Royalty Free Image. Image 103542721.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید