دوربین عکاسی

سر‌های گیمبال

در گذشته یکی از مهارت‌های اصلی یک فیلمبردار حرفه‌ای، کنترل دوربین و نحوه‌ی تصویربرداری بدون لرزش بود اما همانند بسیاری از مهارت‌ها، رفته رفته این مهارت نیز با گذشت زمان و ورود سرهای گیمبال‌ در بازار تجهیزات حرفه‌ای عکاسی و فیلمبرداری، از بین رفت. به‌صورت خلاصه سرهای گیمبال دوربین، ابزاری هستند که جلوی لرزش ناشی از تکان خوردن دوربین را گرفته و دست کاربر را در حرکت دادن دوربین و لنز و نوع فیلمبرداری باز می‌گذارد. بدین ترتیب می‌توانید حتی در حال دویدن نیز به‌صورت روان و پایدار به فیلمبرداری بپردازید.

 

تفاوت سرهای گیم‌بال‌ با لرزش‌گیرهای داخلی دوربین در این است که لرزش‌گیر داخلی تنها جلوی لرزش و ارتعاتشات خفیف و خیلی‌کم را می‌گیرد و اگر در حال حرکت با دوربین روی دستتان باشید و بخواهید آن را تکان دهید، لرزش‌گیر داخلی کمک چندانی به شما نخواهد کرد. سرهای گیمبال غالبا دارای ۳ محور بوده که آن‌ها را قادر می‌سازد تا در سه محور، حرکات دوربین را کنترل کنند.

 

بهتر است برای عکاسی خود از سرهای گیمبال استفاده کنیم یا سر توپی؟ این سوالی است که بسیاری از عکاسان از خود می‌پرسند. پاسخ واقعاً به این برمی‌گردد که حرفه‌ی عکاسی شما در چه زمینه‌ای است؛ آیا شما از حیات‌وحش عکس می‌گیرید یا عکاس رخدادهای ورزشی هستید؟

 

زمانی را تصور کنید که هدف شما تصویربرداری (عکاسی یا فیلمبرداری) از آسمان یا جذابیت‌های آن مانند پرواز پرندگان باشد و جهت شیب دوربین شما به سمت بالاست؛ در واقع اوج هنر طراحی سرهای گیمبال آنجا مشخص می‌شود که می‌تواند از داخل قاب دوربین حرکات را بدون لرزش ثبت کند. سرهای گیمبال می توانند حرکت کنند و کج شود، این کار پیگیری سوژه (طبیعت، حرکت پرندگان، حرکت یک ورزشکار در زمین ورزش و انواع دیگر متحرک‌ها) در قاب دوربین را فوق‌العاده آسان و راحت می‌کند. توجه داشته باشیم که سرهای گیمبال بزرگ و سنگین هستند و شاید برای تصویربرداری از مناظر یا موقعیت‌های دیگر مناسب نباشند اما این سرها چون لرزش‌گیر دارند برای حرکات روی دست و حذف لرزش ناشی از آن‌ها فوق‌العاده هستند.

 

سرهای توپی تقریبا همه‌کاره هستند. می‌توانید از آن برای تصویربرداری سریع مناظر، پرتره‌ها، عکس‌ها و فیلم‌ها هنگام حرکت استفاده کنید. اما اگر سعی کنید همانند یک خودرو با دوربین خود در حال حرکت باشید و همزمان به تصویربرداری مشغول باشید نگه داشتن تصاویر در قاب دوربین در حین حرکت، اگر غیرممکن نباشد به طور قطع برای شما یک چالش سخت خواهد بود.

 

یک سر توپی سه‌پایه دوربین، در نگه‌داشتن لنزهای بالاتر از یک وزن خاص به سختی تاب می‌آورد، در حالی که سرهای گیم‌بال می‌توانند علاوه بر دوربین، سنگین‌ترین ملزومات دوربین‌های عکاسی را نیز حمل کنند. (لنزهای ۳۰۰ یا ۴۰۰ میلی‌متری شما بدون هیچ زحمتی روی سرهای گیمبال قرار می‌گیرند؛ آن هم بدون هیچ نگرانی از احتمال سقوط یا افتادن).

 

خوب ، این را از خود بپرسید: اگر شما نزدیک n هزار تومان برای خرید یک لنز و دوربین سرمایه‌گذاری کرده‌اید، چرا نباید برای فوق‌العاده شدن تصویربرداری‌تان به جای هد‌بال‌ها، سرهای گیم‌بال خریداری کنید؟

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید