دوربین عکاسی

هد گیمبال

هد گیمبال نوعی سر سه‌پایه است که به شما امکان می‌دهد وزن دوربین خود را کاملا متعادل کنید تا بتوانید آن را بدون دردسر، هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی حرکت دهید. با داشتن یک گیمبال کاملا متعادل، می‌توانید سنگین‌ترین ملزومات مانند لنز ۶۰۰ میلی‌متری و دوربین با اندازه مناسب را فقط با نوک انگشت و تقریباً بدون هیچ زحمتی حرکت دهید.

 

دوربینی که روی هد گیمبال قرار دارد همیشه آماده ‌کار است؛ زیرا شما تنها دستان خود را از روی آن برمی‌دارید و نیازی به قفل‌کردن دستگیره‌های شیب‌دار یا اریب‌وار سر توپ نیست. سپس، هنگام شروع تصویربرداری، تنها کاری که باید انجام دهید این است که دوربین را بگیرید و آن را به سرعت به سمت سوژه خود بچرخانید.

 

یک گیمبال خوب دارای کارتریج‌های تحمل فوق‌العاده صاف و یا حتی یک کارتریج مایع برای ایجاد مقاومت و ایجاد عکس‌های صاف و راحت تر است.

 

جستجوی کلمه “gimbal” در این روزها کاملا گیج کننده است زیرا ممکن است شما ترکیبی از نتایج را در مورد گیمبال برای دوربین عکاسی و گیمبال برای دوربین فیلمبرداری بدست آورید. اگر این اولین خرید گیمبال شماست، قطعاً نمی‌خواهید این دو را اشتباه بگیرید، شاید اصطلاح جستجوی بهتر در این زمینه ” سه پایه گیمبال ” است ، زیرا هد گیمبال‌ها برای عملکرد دوربین‌های فیلمبرداری و ثبت فیلم و ویدئو طراحی نشده‌اند؛ بهتر است بگوئیم که گیمبال‌ها به صورت اختصاصی تنها برای کارکرد دوربین‎‌های عکاسی روی سه‌پایه طراحی شده‌اند.

 

هدگیمبال دوربین‌های عکاسی یا گیمبال‌های عکاسی

 

ما در این راهنما قسمت الکترونیکی را مورد بحث قرار نمی‌دهیم. گیمبال‌های عکاسی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که روی سه‌پایه قرار می‌گیرند، سپس شما دوربین خود را روی آن قرار داده و اصطلاحا دوربین را روی هد گیمبال به حالت تعادل ( کاملا ثابت و راحت و سبک) قرار می‌دهید. اگر بخواهید در جهت‌گیری سه‌پایه‌ی خود تغییر قابل توجهی انجام‌دهید، ممکن است متوجه شوید که باید تعادل خود را دوباره حفظ کنید، زیرا هد گیمبال‌‌ها برای استفاده ایستا از سه‌پایه طراحی شده‌اند.

 

هد گیمبال‌ دوربین‌های فیلمبرداری یا به عبارتی؛ گیمبال فیلمبرداری

 

 این نوع گیمبال یک تثبیت‌کننده برای نگه‌داشتن سطح دوربین شما در حین حرکت آن است. ساختمان سخت افزاری گمیبال ویدئویی شامل موتور، چرخ دنده‌های چرخشی و تعداد زیادی از برنامه‌های الکترونیکی است که برای مقاومت در برابر اینرسی دوربین شما در هنگام حرکت طراحی شده که باعث می‌شود فیلم شما صاف و یکنواخت و بدون لرزش ضبط شود. هد گیمبال‌های دوربین فیلمبرداری یا به صورت دستی کار می‌کنند و یا گاهی‌اوقات به نوعی ماشین‌ در حال حرکت متصل هستند، اما به هیچ‌عنوان نیازی نیست که آن‌ها را بر روی سه‌پایه بگذاریم. آن‌ها برای کار کردن به برق نیاز دارند و به ‌طور کلی، وزن آن‌ها بسیار کمتر از هد گیمبال‌های عکاسی است.

 

اگر قصدتان از خرید هد گیمبال صرفا عکاسی است از محصولات DJI یا هر محصول مشابه دیگری استفاده نکنید. اگر برای دوربین فیلمبرداری خود قصد خرید گیمبال دارید، هد گیمبال ویدیویی به دلیل کارکرد استثنایی آن به شما پیشنهاد می‌شود. اگر می‌خواهید از حیات‌ وحش فیلم بگیرید، یک لنز بلند دارید و در موقعیتی که مناسب سه‌ پایه ایستا و ثابت است قرار گرفته‌اید، پیشنهاد می‌شود از یک هد گیمبال عکاسی با یک کارتریج مایع استفاده کنید.

 

 لازم است بدانید انواع هد گیمبال در دو سبک مختلف از جهت نصب در بازار هستند و مهم است که شما هنگام تصمیم گیری، مزایا و معایب هر دو را بررسی کنید. برخی از فروشندگان هر دو سبک نصب را برای یک گیمبال یکسان ارائه می‌دهند تا بتوانید دقیقاً همان چیزی را که می‌خواهید بدست آورید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید