صنعت, فروش کالای استوک, کالای استوک

چرا بازار خاکستری به وجود می‌آید؟

اگر با بازار خاکستری آشنایی ندارید می‌توانید با مطالعه‌ی این متن، اطلاعات مفید و جذابی درباره‌ی آن کسب کنید. بازار خاکستری به طور کلی بازاری‌ست که در آن محصولات اصلی یک شرکت توسط خرده‌فروشی که تاییدیه شرکت را ندارد به فروش می‌رسد. در این مقاله می‌خواهیم با هم بررسی کنیم چرا همچین بازاری به وجود می‌آید.

 

  • رقابت بر سر قیمت پایین

 

بسیاری از سازندگان محصولات خود را از طریق توزیع‌کننده‌های بسیار بزرگ پخش می‌کنند تا فروش خود را بالا ببرند. علاوه ‌بر این علاقه دارند که حجم زیادی از محصولاتشان را به فروش برسانند. این اتفاق رقابتی بین توزیع‌کنندگان رسمی بوجود می‌آورد و آن‌ها برای اینکه بتوانند این حجم از محصولات را به فروش برسانند تخفیف‌هایی با نرخ بالا ارائه می‌دهند در نتیجه سود به ازای هر محصول کاهش می‌یابد و ممکن است آن را در بازار خاکستری ارائه دهند.

 

  • تفاوت قیمت در کشورهای مختلف

 

سازندگان برای تولید در کشورهای مختلف، هزینه‌های متفاوتی دارند و از طرفی می‌توانند  سود متفاوتی نیز در هر کشور داشته باشند. از آن‌ جا که در هر کشور نیاز بازار متفاوت است و سازندگان استراتژی حداکثر سود را دارند پس در کشورهای متفاوت با قیمت‌های متفاوتی کالا را عرضه می‌کنند. این اتفاق موجب می‌شود افرادی کالا را در کشور ارزان بخرند و در کشورهای دیگر در بازار خاکستری با قیمتی بالاتر عرضه کنند.

 

  • ممنوعیت توزیع

 

گاهی سازندگان بعضی از محصولاتشان را به همه توزیع‌کنندگان نمی‌دهند اما در هر صورت آن توزیع‌کنندگان مشتری آن کالا را دارند و در نتیجه از بازار خاکستری کالا را با قیمت پایین‌تر خریداری می‌کنند.

 

  • هدف‌گذاری‌های فروش

 

گاهی سازنده به تیم فروش خود برای رسیدن به سود یا هدف دیگری نیازمند فروش به تعداد مشخص و معمولا بالایی است. این هدف‌گذاری فشار زیادی بر تیم فروش ممکن است بیاورد و در نتیجه آن‌ها برای رسیدن به سود مجبور شوند کالا را در بازار خاکستری توزیع کنند.

 

  • محصولات با هزینه زیاد

 

بعضی از محصولات برتر و خوب سازندگان، دارای قیمت بالایی هستند، این محصولات در مقابل رقبا ممکن است دارای قیمت بالایی باشند که سازنده مجبور شود آن را در بازار خاکستری عرضه کند تا محصول بتواند به فروش برسد و حیات خودش را ادامه دهد.

 

در کشور ما با توجه به مسائل ارزی و تحریم‌ها، توزیع مستقیم از طرف سازندگان محدود شده است، صنعت‌یار مفتخر بوده است که محصولات صنعتی زیادی را برای افزایش رونق و سود اقتصادی صنعتگران ایرانی در کشور عرضه کند. شما می‌توانید با بازدید از بخش فروشگاهی نیازهای صنعتی خود را رفع کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان شرکت ما تماس حاصل فرمائید.
تلفن تماس با کارشناسان و مشاوران فروش: ۶۶۰۰۷۴۲۵
ایمیل پشتیبانی فروش: sale@sanatyaar.net

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید