سنباده, صنعت

انواع کاربرد سنباده

از سنباده به طرق مختلفی می‌توان استفاده کرد: می‌توانید یک ورقه سنباده را به اندازه کف دست تا کنید و بعد از این که زبری آن از بین رفت از سمت دیگر آن استفاده کنید. اگر هم باید سطوح زیادی را سنباده بزنید، بهتر است از یکی از ابزارهای سنباده‌زنی استفاده کنید. حتی در صورت استفاده از ابزارهای سنباده‌زنی، همچنان باید با انواع سنباده و درجات سختی آن آشنا باشیم.

 

سنباده دستی

 

آشنایی با 17 مدل سنباده و کاربرد استفاده از آن – نوین چوب

این ابزار نسبتا ارزان‌قیمت دارای پدی پلاستیکی، گیره‌‌های جانبی برای نگه‌داشتن سنباده و دسته‌ای برای حرکت است. کاغذ سنباده در قسمت زیرین ابزار قرار گرفته و با کمک گیره‌ای که در دو طرف این وسیله قرار گرفته است کاغذ سنباده مهار می‌شود تا در حین سنباده‌کاری از جای خود خارج نشود. سنباده دستی برای سطوحی وسیع مثل لبه‌های قفسه کتاب مناسب است زیرا استفاده از ورق‌ سنباده به صورت تاشده زمان بیشتری می‌برد.

 

سنباده اسفنجی

 

سنباده اسفنجی

برای سنباده کاری سطوح منحنی و قوس‌دار می‌توان از اسفنج‌های مخصوص سنباده‌کاری استفاده نمود. سنباده اسفنجی از اسفنج انعطاف‌پذیری تشکیل شده که با ذرات سایشی پوشانده شده است. انعطاف‌پذیری سنباده اسفنجی به کاربر اجازه می‌دهد تا بتواند به طور یکنواخت لبه‌های گرد را سنباده بزند.

 

سنباده گرد لرزان

 

سمباده گرد لرزان ام تی 922 ماکتک

سنباده گرد لرزان (Orbital Sander) همانطور که از اسمش پیداست با الگوی گرد حرکت می‌کند که البته نباید آن را با چرخش کامل اشتباه گرفت. تصور کنید کف دست‌تان را روی سطحی قرار داده و آن را در حالت دایره‌های کوچک حرکت می‌دهید، حرکت سنباده گرد لرزان نیز به همین شکل است. این سنباده با توجه به اندازه، با قطعات سنباده بریده‌شده یا سنباده آماده کار کرده و برای سنباده‌زدن به سطوح صاف مناسب است.

 

سنباده تخت لرزان

 

سنباده لرزان تخت بوش مدل GSS 2300 - فروشگاه اینترنتی ابزار مسعود

سنباده تخت لرزان یکی از مدل‌های محبوب و پرکاربرد در گروه سنباده‌های برقی است. اندازه‌ ورقه‌ سنباده در این مدل بر حسب نوع کاربرد در اندازه‌های مختلف مثل یک‌چهارم یا نصف اندازه‌ی ورق معمولی سنباده است. پس از روشن کردن، سنباده با حرکت دورانی بیضی‌شکل روی سطح کار را صیقل داده و با توجه با این که سرعت سنباده پایین است احتمال خطا نیز پایین می‌آید اما از طرفی به ‌دلیل سرعت پایین دستگاه، فرآیند سنباده زنی طولانی می‌شود.

 

سنباده تخت در مقایسه با سنباده گرد برای صیقل دادن گوشه‌های داخلی کار یا لبه‌های نیمه‌گردشده‌ی چوب گزینه‌ی مناسب‌تری است. از طرفی به‌خاطر حرکت دورانی سنباده اگر آن را ثابت روی کار نگه داریم، روی چوب خط می‌اندازد.

 

سنباده بادی

 

سنباده بادی

به طور کلی ابزارهای بادی یا پنیوماتیک (Pneumatic) ابزارهایی قدرتمند هستند که به جای برق و نیروی موتور الکتریکی با نیروی باد (هوای فشرده) کار می‌کنند. سنباده بادی در واقع نوعی از سنباده‌های کوچک است که به جای موتور الکتریکی از یک منبع هوای فشرده (کمپرسور هوا) تغذیه می‌کند.

 

سنباده‌های برقی کوچک مانند سنباده‌های لرزان گرد و تخت، سنباده‌های نواری و همچنین سنباده‌های دیسکی به شکل بادی نیز تولید می‌شوند. به سبب آن که موتور الکتریکی در سنباده‌های بادی حذف شده است، این سنباده‌ها در قیاس با سنباده‌های برقی کوچک از وزن کمتری برخوردار هستند. در نتیجه سنباده‌های بادی کم سر و صداتر بوده و همچنین طول عمر بیشتری نیز دارند. خود دستگاه بدون در نظر گرفتن کمپرسور باد از مدل برقی مشابه خود نیز ارزان‌تر است که این امر نیز از حذف موتور الکتریکی و ساده‌تر شدن دستگاه ناشی می‌شود. اما نکته قابل توجه اینجا است که برای کار با یک سنباده بادی به یک کمپرسور هوای فشرده در ابعاد بزرگ نیاز خواهید داشت که هم فضای مخصوص به خود را اشغال می‌کند و هم هزینه قابل توجهی را در مقایسه با دستگاه سنباده خواهد داشت. منبع‌های کوچک‌تر هوای فشرده برای سنباده‌های بادی چندان مناسب نیستند زیرا سنباده‌کاری با این روش حجم هوای فشرده‌ی نسبتا زیادی را می‌طلبد و دستگاه کمپرسور به طور مداوم می‌بایست در حین کار مخزن خود را پر کند؛ مشکلی که در نهایت به دستگاه کمپرسور آسیب خواهد رساند. اما در صورتی که کمپرسور هوای تغذیه‌کننده‌ی سنباده بادی از حجم قابل قبولی برخوردار باشد، می‌توان گفت که دستگاه سنباده بادی در قیاس با مدل الکتریکی خود قدرت بیشتری خواهد داشت.

 

سنباده خطی

 

سنباده خطی همان‌طور که از نامش پیداست روی خط صاف حرکت می‌کند و برای سنباده زدن لبه‌ اجسام مناسب است. ورقه سنباده‌ کانتور شده درست بر روی لبه جسم منطبق می‌شود. علاوه بر این مسیر حرکت سنباده خطی به سمت عقب یا جلو و در راستای بافت جسم است؛ در نتیجه خطوط دورانی حاصل از سنباده لرزان را تا حدودی محو می‌کند.

 

هنگام خرید دستگاه سنباده زن به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

انتخاب نوع: اولین نکته‌ای که هنگام خرید دستگاه سنباده زن باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب یک مدل مناسب از این نوع ابزارآلات برقی می‌باشد. در قسمت قبل انواع دستگاه‌ها معرفی شدند.

 

اندازه محصول: نکته مهم بعدی در خصوص اندازه یک دستگاه سنباده‌زن است. همانطور که می‌دانید این نوع از دستگاه‌های کارگاهی در اندازه‌های مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند و این شما هستید که باید برحسب مهارت و میزان تجربه کاری خود تصمیم بگیرید که یک دستگاه بزرگ با قدرت زیاد مناسب زمینه شغلی‌تان است و یا یک سنباده زن کوچک اما که از قابلیت کنترل بیشتری نیز برخوردار است، می‌تواند به خوبی نیاز شما را برطرف سازد.

 

راحتی در استفاده: یک فاکتور مهم که معمولا اغلب خریداران ابزارآلات برقی از آن غافل می‌شوند، سهولت در استفاده از دستگاه‌ها است. یادتان باشد با اینکه داشتن یک دستگاه سنباده زنی سبب انجام پروسه سنباده‌کشی در زمان کمتر و با دقت بیشتری می‌شود، اما به هر حال این دستگاه نیز قرار است با دست‌های شما کار کند و به همین خاطر بهتر است پیش از خرید آن، دستگاه‌ها را در دستتان بگیرد و از نوع و طرح دسته، وزن و همچنین ابعاد مناسب آن اطمینان حاصل نمایید.

 

کیسه براده: اغلب دستگاه سنباده زن مجهز به یک فضای مخصوص جهت ریخته شدن براده‌ها و خُرده قطعات سنباده زده شما هستند و به همین خاطر به شما نیز پیشنهاد می‌کنیم به سراغ خرید دستگاهی بروید که مجهز به خرید چنین محفظه و یا کیسه‌ای باشد تا همواره محیط کاری شما از تمیزی بیشتری برخوردار باشد.

 

منبع تغذیه: از دیگر نکاتی که هنگام انتخاب و خرید یک دستگاه سنباده زن باید به آن توجه داشته باشید، نوع منبع تغذیه‌ی آن است. برخی از مدل‌ها بصورت شارژی کار می‌کنند و برخی دیگر دارای سیم با قابلیت اتصال مستقیم به برق هستند. هر یک از این ۲ مدل دارای مزایا و معایبی همچون جابه‌جایی راحت و یا میزان توان موتوری خود هستند که شما باید به این موارد نیز توجه لازم را داشته باشید.

 

قابلیت تنظیم سرعت: چنانچه محصول شما از قابلیت تنظیم سرعت برخوردار باشد، خیالتان راحت است که حتی اگر فردی مبتدی در استفاده از این نوع ابزارآلات برقی نیز هستید، می‌توانید در ابتدا با سرعت‌های پایین عمل سنباده زنی را شروع کنید و بعدها که حرفه‌ای تر شدید از سرعت بیشتر دستگاه خود برای این منظور بهره‌گیری نمایید.

 

امکانات جانبی: مواردی از قبیل تعویض آسان و سریع ورقه سنباده، پارامترهای ایمنی دستگاه، تنظیم فاصله‌دهی، ترمز سنباده کشی، کیف مخصوص، طول سیم برق و غیره از دسته مواردی هستند که در بخش امکانات جانبی دستگاه‌های سنباده زنی قرار می‌گیرند و وجود هر یک از آنان سبب افزایش قیمت نهایی این نوع از ابزارآلات برقی خواهد شد.

 

ضمانتنامه: خریداران محترم توجه کنند، ضمانتنامه از جمله موارد مهمی است که باید به هنگام خرید دستگاه سنباده زن حتما به برگه ضمانتنامه و همچنین کارت تعویض قطعات دستگاه مورد نظر خود ملاحظه ویژه‌ای داشته باشند تا به هنگام بروز هرگونه مشکلی بتوانند آن را به سادگی حل و فصل نمایند.

 

قیمت دستگاه سنباده زن: قیمت دستگاه سنباده زن با توجه به نوع و همچنین امکانات مختلفی که هر یک از آنان دارند، کاملا متفاوت است و به همین خاطر بهتر است شما همواره به نوع نیاز خود و همچنین میزان بودجه و سطح توانایی‌تان در جهت استفاده از این نوع دستگاه‌ها دقت داشته باشید و خریدی متناسب با احتیاج خود را انجام دهید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید