کالای استوک

کالای استوک چیست؟

نام کالای استوک چندسالی است که در تبلیغات و سایت‌های مختلف شنیده می‌شود و معمولا قیمت این محصولات است که توجه افراد را جلب می‌کند اما قیمت پایین این محصولات برای بسیاری از افراد بسیار مشکوک است و برای آن‌ها سوالاتی مطرح است که آیا این محصول معتبر است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

 

داستان استوک از چه قرار است؟

در جهان کمپانی‌های کوچک و بزرگی سالانه مقادیر بسیار زیادی از محصولات متنوع را تولید و انبار می‌کنند که سه اتفاق عمده ممکن است برای آن‌ها بیافتد:

 

حالت اول، مشتری محصول را خریداری می‌کند و از آن راضی است و محصول وارد چرخه عمر خود می‌شود. حالت دوم، مشتری محصول را خریداری می‌کند اما در مدت زمان مجاز متوجه می‌شود که محصول نیاز او را برآورده نمی‌کند و در نتیجه محصول را پس می‌دهد. به طور مثال ممکن است شخصی لپ‌تاپی به قصد کارهای گرافیکی می‌خرد اما در طی یک هفته متوجه می‌شود که این محصول سرعت کافی را ندارد پس آن را برای شرکت پس می‌فرستد. حالت دیگر این است که محصولی بیش‌از نیاز بازار تولید شده و برای آن اصلا مشتری وجود ندارد اما محصول تولید شده در انبار وجود دارد.

 

در حالتی که محصول صفر کارخانه است، شرکت‌ها با انتخاب‌های متنوعی روبه‌رو هستند، گاهی آن‌‌ها را با تخفیف بالا عرضه می‌کنند، گاهی آن‌ها را به خیریه می‌دهند، گاهی آن‌ها را به عنوان هدیه همراه با سایر محصولات به فروش می‌رسانند، گاهی آن‌ها را به کارمندان هدیه می‌دهند و گاهی کمپین‌های تبلیغاتی دیگر این محصولات را مجدد عرضه می‌کنند. در حالتی که محصول استفاده شده، شرکت انتخاب‌های محدودتری دارد، چون نه قانونی نه اخلاقی است که محصول سالم ولی استفاده شده را بجای نو فروخت. بعضی اوقات می‌توانند این محصولات را وارد فرایند بازیافت یا تبدیل به قطعات کوچک‌تر ولی قابل استفاده برای سایر خط‌ تولیدها کنند.

 

دلایل این اتفاقات که ممکن است عدم بررسی درست بازار، سوء مدیریت و … باشد، موضوع بحث ما نیست اما در هر صورت این اتفاق می‌افتد و سالانه مقادیر زیادی محصولات تولید می‌شود که یا برگشت خورده یا فروش نرفته و در نهایت در انبار باقی مانده است. شرکت‌ها محصولاتی را که برگشت خورده را تحت عنوان B-stock‌ از طریق خرده‌فروشان عرضه می‌کنند. محصولاتی که مازاد بر نیاز تولید شده‌اند را تحت عنوان Excess Stock وارد مزایده و عمده‌فروشی و یا بعضا به صورت گسترده در اختیار خرده‌فروشان در مکان‌های دیگر قرار می‌دهند.

 

برای آشنایی با دسته‌بندی انواع استوک کلیک کنید

برای آشنایی با خرده‌فروشان کلیک کنید

هر دو گروه این محصولات در ایران با نام استوک وارد کشور می‌شوند. (کلمه استوک در بازار ایران گاها برای محصولات از انواع دیگری نیز به کار می‌رود که سعی می‌شود در این سایت شما را با آن‌ها آشنا کنیم.) در واقع قیمت پایین‌تر این محصولات بخاطر کیفیت پایین آنان نیست، بلکه شرایط کارخانه تولیدکننده طوری بوده است که این محصولات را با قیمت پایین‌تر عرضه کرده است. می‌توان ازین فرصت استفاده کرد و موجب رشد صنایع ایران بخصوص که اکنون از طرف تحریم‌ها و قیمت دلار تحت فشار است با کمک استوک شد. صنعت‌یار برای اجرای همین هدف کنار شماست و می‌توانید کالای استوک خود را از ما بخواهید.

 

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید